Fizykoterapia

Elektroterapia

• TENS
To przezskórna elektryczna stymulacja nerwów. Głównym celem tego zabiegu jest zmniejszenie dolegliwości bólowych (bóle: głowy, reumatyczne, neurogenne, fantomowe, porodowe).

• Prądy diadynamiczne
Prądy te mają działać bezpośrednio po przepływie prądu, przywrócić fizjologiczną sprawność tkanek. Mają działanie przeciwbólowe, przekrwienie, działają na mięśnie szkieletowe. Zabieg ten zalecany jest w zespołach bólowych w przebiegu chorób zwyrodnieniowych, zespołach naczyniowych, półpaścu, zaniku mięśni z nieczynności, w stanach po urazach stawów, mięśni, ścięgien.

• Prądy Traberta
Jest to prąd jednokierunkowy, wykazujący działanie przeciwbólowe, przekrwienie, zmniejszające napięcie mięśniowe. Wskazany przy nerwobólach, bólach mięśniowych, zmianach zwyrodnieniowych, stanach ze wzmożonym napięciem mięśniowym.

• Prądy interferencyjne
Zabieg działający na zasadzie wykorzystania interferencji dwóch prądów o średniej częstotliwości bezpośrednio w tkance. Dzięki głębokiej penetracji w głąb tkanek działa bezpośrednio na mięśnie, nerwy, poprawia przekrwienie i odżywienie tkanki. Poprzez słabsze działanie na receptory czuciowe jest to zabieg przyjemniejszy niż pozostałe z tej dziedziny.

• Elektrostymulacja
Jest to szczególny rodzaj zabiegu w fizykoterapii. Za pomocą prądu elektrycznego odbywa się pobudzanie mięśni wykazujących upośledzenie, może również stymulować nerwy, które te mięśnie zaopatrują. Przede wszystkim metoda ta ma za zadanie uzyskać użyteczne czynnościowo ruchy.

• Galwanizacja
Zabieg polegający na wykorzystaniu prądu galwanicznego. Działa przez wzmożenie ukrwienia, obniżenie dolegliwości bólowych, pobudzenie tkanek. Zabieg stosowany jest przy nerwobólach, przewlekłym zapaleniu nerwów, chorobach reumatycznych, utrudnionym zroście kostnym.

• Jonoforeza
To zabieg polegający na wprowadzeniu w celach leczniczych za pomocą prądu galwanicznego jonów leków. Jonoforeza ma zastosowanie w zaburzeniach ukrwienia obwodowego, nerwobólach, chorobach zwyrodnieniowych, bólach mięśniowych.

Laseroterapia
Jest to leczenie promieniowaniem laserowym, celem pobudzenia różnorodnych struktur i funkcji organizmu. Promienie docierają nawet do kilku centymetrów w głąb ciała. Laseroterapia ma lecznicze zastosowanie reumatologii, ortopedii, neurologii, dermatologii. Ma działanie przeciwzapalne, przeciwobrzękowe, przyspiesza formowanie kostniny, poprawia ukrwienie tkanek, zmniejsza napięcie mięśniowe, pobudza procesy odpornościowe organizmu, pobudza syntezę białek.

Ultradźwięki
Są to drgania mechaniczne rozchodzące się w postaci fal. Dają efekt mikromasażu tkanek. Wskazaniami do tego typu zabiegów są choroby zwyrodnieniowe, ostrogo piętowe, owrzodzenia podudzi, blizny, przykurcze.

Magnetoterapia
Jest to zabieg leczniczy, wykorzystujący działanie pola magnetycznego. Umożliwia głębokie oddziaływanie na organizm. Magnetoterapia pozytywnie wpływa na komórki, przyspiesza gojenie ran i złamań, zwiększa przepływ krwi w naczyniach, dzięki czemu wzrasta poziom ukrwienia i dotlenienia w danej części ciała. Jest to zabieg mający działanie przeciwzapalne, przeciwobrzękowe, rozszerza naczynia krwionośne, daje efekt znieczulenia.

Światłolecznictwo
• Lampa sollux
Zabieg polegający na emitowaniu światła podczerwonego. Filtr czerwony wskazany jest w wysiękach, przewlekłych stanach zapalnych tkanek miękkich, zapaleniu zatok, trudno gojących się ranach, nieżycie nosa. Filtr niebieski stosujemy w nerwobólach, mięśniobólach, odmrożeniach, stanach pourazowych, zakrzepach.